ویزای ترانزیت

تعریفی از ویزای ترانزیت

ویزای ترانزیت یک نوع  ویزای غیر مهاجرتی کوتاه مدت است که به مسافران اجازه می‌دهد تا درفرودگاه‌ها برای مدت زمانی معین جهت تعویض هواپیما و… توقف کرده و بعد از آن بتوانند به مقصد اصلی خود پرواز کنند. دارندگان این ویزا می‌توانند از کشور سوم به منظور رسیدن به مقصد اصلی عبور کنند. مثلا، مسافری که می خواهد از تهران به برود، ممکن است پرواز او دارای یک یا دو توقف به مدت تقریبا ۲۴ ساعت در شهرهای پکن و انگژو باشد.

علت ایجاد قانون ترانزیت

  این نوع ویزا از طرف کشورهای توسعه یافته در فرودگاه‌های کشورشان به هنگام تعویض هواپیما، جهت جلوگیری از درخواست پناهندگی شهروندان کشورهایی که احتمال درخواست آنها بالا می باشد، تنظیم شده است.

انواع ویزای ترانزیت

سالن ترانزیت منطقه‌ای بین‌المللی محسوب می‌شود و تا زمانی که مسافر سالن را ترک نکرده، در واقع وارد خاک آن کشور نشده است (زیرا مهر ورود به کشور در پاسپورت درج نشده است)؛ ولی در این میان کشورهایی هستند که حتی برای ورود و توقف کوتاه برخی مسافران به سالن ترانزیت هم ویزا درخواست می‌کنند

این ویزا دارای دو نوع است:

۱: مسافرمجاز است درداخل فرودگاه بماند و درطی مدت زمان معین در سالن ترانزیت اسکان داشته باشد و بعد از طی زمان تعیین شده هواپیما را تعویض کرده و به مسیر خود ادامه می‌دهد. در این حالت مسافر اجازه ندارد از فرودگاه خارج شود و یا از مرز هوایی عبور کند. این نوع ویزا، ویزای صفربار ورود یا ترانزیت فرودگاهی نام دارد و در رده‌بندی ویزای شینگن به ویزای A موسوم است.

۲: مسافر مجاز است که فرودگاه را ترک کرده و جهت رسیدن به کشور مقصد خود به فرودگاهی دیگر در همان شهر یا شهر دیگری  که در آن کشوراست برود. این نوع ویزای ترانزیت در ویزای شینگن ویزای نوع B نامیده می‌شود.

ویزای ترانزیت بر اساس دفعات ورود و خروج متفاوت بوده و می تواند به صورت یکبار، دوبار یا چند بار صادر شود.

ویزای ترانزیت شامل چه افرادی می شود

این  نوع ویزا معمولا توسط خدمه های ناوگان حمل و نقل (هواپیما، کشتی و…)، رانندگان، خدمه های قایق‌های ماهیگیری، مسافرانی که پرواز‌شان دارای توقف است و… استفاده می‌شود.

چه کشورهایی به ویزای ترانزیت نیازدارند؟

شهروندان بعضی از کشورها از جمله ایرانیان برای اسکان موقت در منطقه ترانزیت بین‌المللی و فرودگاه‌های خارجی نیازمند ویزا هستند.

مدارک مورد نیاز ویزای ترانزیت

  1. فرم درخواست ویزای ترانزیت
  2. عکس
  3. گذرنامه معتبر
  4. مدارک مربوط به سفر شامل رزرو، بلیط و ویزای صادر شده کشورمقصد در صورتی که کشور مقصد نیاز به ویزا داشته باشد
  5. بیمه مسافرتی

هزینه ویزای ترانزیت

هزینه ویزای ترانزیت هر کشور توسط وزارت امور خارجه آن کشور تعیین می‌شود.مثلا هزینه ویزای ترانزیت شینگن ۶۰ یورو است.

ویزای ترانزیت برای آسیا

در قاره آسیا کشورهایی که ویزای ترانزیت لازم دارند به صورت زیر لیست شده است

اردن، افغانستان،ایران، بنگلادش، پاکستان، ترکیه، سریلانکا، سوریه، عراق، لبنان، میانمار، هندوستان

ویزای ترانزیت برای آفریقا

در قاره آفریقا کشورهایی که ویزای ترانزیت لازم دارند به صورت زیر لیست شده است

آنگولا، اتیوپی، اریتره، سودان، سومالی، غنا، کنگو، گامبیا، نیجریه

ویزای ترانزیت برای آمریکا

در قاره آمریکا کشورهایی که ویزای ترانزیت لازم دارند به صورت زیر لیست شده است

کلمبیا و کوبا

یادآوری

همیشه قبل از اینکه بخواهید برای کشورهایی همچون کانادا و آمریکا و … بلیط هواپیما را رزرو کنید، تحقیقات لازم را انجام داده و اطلاعات لازم را از توقف‌های خطوط هواپیمایی خود را در شهرهای بین راه خود پیدا کنید و اطلاعات کامل را در مورد قوانین ترانزیت کسب کنید تا در زمان پرواز با مشکلات غیرمنتظره روبرو نشوید. بهترین کاراستفاده از تجربیات مسافران قبلی است و یا  با کارشناسان بخش بلیط هواپیما خارجی و یا ویزا  صحبت کنید. درآخر ما به شما پیشنهاد میکنیم که در صورت هرگونه سوال با کارشناسان و مشاوران ما در ویزا دیب تماس حاصل بفرمایید.

کلیک کنید
1
دریافت مشاوره در واتس آپ
سلام ،
به راحتی با کارشناس مشاوره ویزا در ارتباط باشید
کافیست کلیک کنید
گروه مسافرتی ویزادیب